Trafik Cezasında Ne Kadar KDV Var?

Araçlarımız ile trafikte belli bir düzen halinde ilerlediğimiz zamanlar bazı istemediğimiz durumlar ile karşı karşıya kalabiliriz. Gerçekten son derece önemli sorunlar başımıza gelebilir. Bunun yanında trafik cezaları alabilir ve ödemekle yükümlü olabiliriz. Belirli durumlar dışında farklı uygulamalar da yürürlüğe girebilir. Özellikle trafik cezalarında KDV oldukça belirleyici olur. Peki trafik cezalarında ne kadar KDV var biliyor musunuz? Öncelikli olarak bilmelisiniz bazı durumlarda KDV devreye girmeyebilir. Cezalara Katma Değer Vergisi eklenmeyebilir. Bazı durumlarda ise belli şartlar gerçekleştiği takdirde KDV eklenebilir. Faturalandırılan cezalarda kesinlikle KDV ödenmesi gereklidir. Bu durumlar değişiklik gösterebildiği gibi, ödenecek tutarlar da farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle kesinlikle tam net bir şey söylenemeyecektir.

Trafik Cezalarında KDV Uygulaması

Trafik cezalarında da KDV mi var demeyin. Kesinlikle önem arz eden ve ödenmesi gereken bu cezalar faturalandırıldığı takdirde KDV ödenmesi icap eder. Bununla birlikte farklı durumlar da söz konusu olabilir. Örneğin aracın bir hizmet sunan şahıs/kuruluş tarafından tahsil edilmesi durumunda trafik cezaları alındığı takdirde, bu işlem faturalandırılır. Fatura remi bir kanıt niteliğinde bulunur. Bu da hizmet sunumu sonrasında cezalara KDV eklenmesi anlamına gelecektir. Örnek olarak araç kiralama hizmeti veren bir şirketi gösterebiliriz. Trafik cezası alan kişiler bu hizmeti sunanların emri altında olan kişiler olursa, hizmet sunumu yapan kişiye fatura lanse edildiği takdirde işin içerisine KDV de girecektir.

Hizmet Sunması Dikkate Alınır

Herhangi bir trafik cezasına KDV uygulanabilmesi için öncelikli olarak o trafik cezasının hizmet sunulan bir araç ile alınması gerekmektedir. Buna bir nakliye firmasını örnek gösterebiliriz. Herhangi bir nakliye işletmecisi, herhangi farklı bir nakliye firmasına araçlarını kiralar ise, kiracı işletmeye cezalar yazılır ve bu duruma KDV eklenmez. Tabii eğer ki kiraya veren işletme kiraya vermemiş ise ve bu hizmeti o araçlar ile kendilerine veriyorlar ise, bu durumda işin içerisine yine hizmet bulunduğu için KDV girecektir. Bu durumda KDV eklenecektir. Bu konuların her birinin farklılık göstermesi, farklılık gösteren unsura göre belirlenmiş olan KDV oranlarını devreye sokacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir