Trafik Cezasında Fotoğraf Olmayınca Geçerli Sayılır Mı?

Her birimizin sorumlu olduğu alanların başında gelen trafik, bazı kurallardan oluşmaktadır. Yollarda birçok trafik işaret ve işaretçileri bulunmaktadır. Bununla birlikte uymamız gereken kuralların belirtilmemiş olduğu durumlar da bulunabilmektedir. Özellikle bazı park alanlarının yasak olduğu işaretlerin bulunmadığı durumları örnek gösterebiliriz. Engelli alanı olduğu ve park edilemez levhası ya da engelli park alanı gibi işaretlerin bulunmaması durumunda cezalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda görüldüğünüz anda trafik polisleri tarafından cezai işlem yapılabilir. Peki ama trafik cezasında fotoğraf olmayınca geçerli sayılır mı? Bu sorunun cevabını aradığınızı biliyoruz. Öncelikli olarak yazımızı sonuna kadar okumalısınız. Bu yazıdan sonra tam anlamıyla anlayacaksınız.

Fotoğraf ve Deliller Olmalı

Trafik cezasını kesen polislerin kesinlikle belli deliller alması gerekir. Öncelikli olarak sizlere böyle bir konuda örnek vermek istiyoruz. 2015 yılında gerçekleşen bir olayda C Bölgesi Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, bir kişinin yanlış park ettiğini gördü. Ekipler uyarısını yaptı ve şahıs aracını park edilemez yerden çekti. Ardından 15 gün geçmeden kendisine ceza geldi ve toplamda 252 TL ceza kesilmişti. Şahıs cezayı ödemedi ve dava açtı. Bunun üzerine savunmasını yapan kişi, herhangi bir trafik levhasının bulunmadığını, park edilemeyeceğine dair belirli bir şeyin olmadığını söyledi. Mahkemenin kararı ise davacıdan yana oldu ve ceza iptal edildi.

Kanıt Bulunmuyordu ve Ceza İptal Oldu

Yaşanan olayda mahkeme cezayı neye göre kestiğine dair kanıt görmek istedi. Cezayı kesen polislerin herhangi bir fotoğraf ve benzeri delillerinin bulunmamasından dolayı ceza iptal edildi. Bu yaşanmış olaydan da anlayabilirsiniz ki trafik cezalarında kesinlikle en az bir adet görsel delil olmalıdır. Eğer delil bulunmuyorsa, işte o zaman itiraz etme hakkınız bulunuyor. Tabii bu konuda yeni çıkan kanunları da bilmelisiniz. Kurallara iyice bakmalı ve yaşanan olayları araştırmalısınız. Eğer yeterli kanıt cezaya dair bulunmuyorsa, işte o zaman itiraz edip iptal edilebiliyor. Sonuçta bir suçun ortada kesin olarak olması ve işleyenin de bilinmesi için kanıtların bulunması gerekiyor. Buna dayanarak trafik cezalarında fotoğraf olmayınca geçerli sayılır mı sorunuzu tekrardan düşünmeniz gerekecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir