Trafik Cezalarında Zaman Aşımı Nedir?

Trafikte sorumlu olduğunuz kurallara uygun davranmıyor musunuz? O zaman herhangi bir şekilde ceza alabilir ve ödemeniz gereken rakamların altına yükümlü olarak girebilirsiniz. Alkollü araç kullanmak ya da ehliyetsiz yola çıkmak gibi durumlardan hem ruhsat sahibine hem de şoföre cezalar yazılabilir. Peki ama trafik cezalarında zaman aşımı diye bir şey duymuş muydunuz? Eğer ki siz de trafik cezalarında zaman aşımı nedir diye merak ediyorsanız, sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz. Kesinlikle bilgilendirici ve açıklayıcı bir şekilde hazırlamış olduğumuz yazımızdan istediğinizi elde edebileceksiniz.

5 Yıl İçerisinde Cezaları Ödememek Zaman Aşımına Neden Olabilir

Trafik cezası alan kişiler aldıkları bu cezaları 5 yıl içerisinde ödemedikleri takdirde trafik cezası zaman aşımı işlemleri devreye girebilir. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda bulunmaktadır. Biliyorsunuz ki trafik cezalarında erken ödemelerden faydalanmak, bazı indirimlerden yararlanmanızı sağlayabilmektedir. Bunun yanında faiz ve zaman aşımı süresi farklılık göstermesine neden olabilmektedir. Zaman aşımı durumunda kişilerin ödemesi gereken cezalardan kurtulmaları anlamına gelmektedir. Bu da 5 yıl içinde sınırlı olan bir sürenin geçmesi durumunda gerçekleşir. Tıpkı vergi borcu zaman aşımında olduğu gibi. Yani bunu örneklendirmek gerekirse; 2012 yılında trafik cezası aldınız ve bu borcunuzu 2013 yılının Ocak ayından 2017 yılının 31 Aralık tarihine kadar ödemediniz. Bu durumda borcunuz zaman aşımına uğrar ve sizler ödeme durumlarından kurtulabilirsiniz.

Sorgulama İşlemlerini Yapmalısınız

Zaman aşımı doğrultusunda yapmanız gerekenlerin tamamını yerine getirmeniz gerekebilir. Öncelikli olarak trafik cezalarınızı sorgulamanız ve ödemeniz gerekmektedir. Eğer buna gücünüz varsa, ödeme işlemlerini kesinlikle atlatmamalısınız. Trafik cezalarında zaman aşımı olabilmesi için 5 yıl süre içerisinde ödeme yapmamanız gerekmektedir. Tabii bu süreç içerisinde belirlenen koşulları da yerine getirmeniz gerekecektir. Bu durumlar yerine cezalarınızı ödemeniz ve belli faizlerden kurtulmanız, aynı zamanda anaparada indirimlerden yararlanmanız mümkündür. Tek yapmanız gereken Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinden online olarak sorgulama işlemi yapmak olacaktır. Böylece size ait olan geçmiş ve yeni borçlarınızı görebileceksiniz. Dilerseniz bu işlemi e-devlet üzerinden de rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir